Firmy a brigádníci budou zřejmě ušetřeni jedné zbytečné byrokratické zátěže.

Senát se tento týden vrátí k loni schválenému zákonu o specifických zdravotních službách, který od letošního dubna nařizuje vstupní lékařské prohlídky pro všechny brigádníky, pracující na základě dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti.

Novelu, která nově prohlídky nařizuje jen u zájemců o rizikové práce, už v prosinci schválili poslanci – nikdo z hlasujících nebyl proti změně.

Původní varianta opatření loni v anketě veřejnosti získala anticenu Absurdita roku. Novela by měla hladce projít i při hlasování senátorů.

Zákon v původní podobě stanovil pokutu dvou milionů korun firmě, která by přijala brigádníka bez vstupní prohlídky třebas jen na jediný den.

Lékařský posudek na vykonávání konkrétní činnosti přitom vyjde uchazeče o práci na 400 až 800 korun. Brigádníci přitom zaměstnavatele často střídají, nový posudek by byl třeba i v rámci jedné firmy – při změně vykonávané práce.

„Předpokládám, že novela bez komplikací projde. Už loni jsem varoval, že je nesmysl vyžadovat vstupní prohlídku od každého studenta, který si přijde na pár hodin přivydělat někam do kanceláře,“ reaguje poslanec Boris Šťastný.

Nejedná se jen o lehké administrativní práce, pokladní v supermarketech nebo dělníky na stavbách či u výrobních linek. Pokud by zákon platil už dnes, museli by absolvovat vstupní lékařskou prohlídku například i všichni členové volebních týmů kandidátů na prezidenta. Formou dohod pracují i mnozí experti na přednáškách nebo další odborníci najímaní ve firmách.

Které profese jsou rizikové? Vyhláška chybí

Podle zaměstnavatelů mají vstupní prohlídky význam skutečně jen u rizikových profesí.

„Pokud by tato novela nebyla schválena, nastala by od letošního dubna bizarní situace, kdy by vstupní prohlídku musel absolvovat například i doktorand přednášející externě na naší vysoké škole,“ říká manažer automobilky Škoda Auto Michal Kadera.

 „Původní znění zákona by znamenalo vzhledem k nákladům brigádníků a byrokracii prakticky likvidaci personálních agentur,“ tvrdí Radovan Burkovič, jednatel ostravské agentury Job-centrum, která ročně zprostředkuje práci dvěma tisícům brigádníků.

ProByznys.info

Vyzkoušejte si nový portál zaměřený na malé a střední firmy

VÍCE O PORTÁLU

REGISTRUJTE SE NA 30 DNÍ ZDARMA

Odborníci na pracovní právo i některé firmy však upozorňují, že novela řeší jen část problému. Stále chybí vyhláška, která by určila podrobnosti – například jak dlouho má vstupní prohlídka trvat nebo přesné vymezení rizikové práce.

„Změny zákona by měly začít platit od dubna. Bez vyhlášky je ale problematické leckdy stanovit, koho se vstupní prohlídky týkají a koho ne,“ soudí právnička Nataša Randlová z kanceláře Randl Partners.

Čtěte více v Hospodářských novinách