Od prvního ledna příštího roku mají vládní návrhy změn zákona upravujícího daně z nemovitých věcí přejít v závaznou podobu. Jedná se o předpis, který zavazuje zejména podnikatelskou veřejnost. Proto je nezbytné se změnami "udržet tempo a zůstat v obraze".

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Co vlastníte společně, nedaníte

Hlavní věcí, která se v předpise změní, je samozřejmě terminologie, jakožto přirozená reakce na rekodifikaci. Předmětem daní jsou podle tohoto zákona pozemky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby a jednotky, jimiž jsou byty a nebytové prostory. Terminologie v nové podobě předpisu upřesňuje, že předmětem daně nejsou pozemky ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek jako součást jednotky. "Je to reakce na praktickou situaci, protože se často stávalo, že po privatizaci družstevního bytu a k němu patřícího dvora obdržel nabyvatel příslušný vlastnický podíl ke společným částem domu, ale pozemky patřily obci, která je následně vlastníkům jednotek musela převádět," popisuje advokátka Monika Novotná z Rödl a Partner situaci, kdy docházelo k takzvanému duplicitnímu vlastnictví. Novela zákona tedy říká, že jakmile jde o pozemek ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek, není předmětem daní. 

Právo stavby znamená zdanění i pro osvobozené pozemky

Předpis říká, že pokud jsou pozemky ve vlastnictví státu, kraje nebo obce, nejsou předmětem daně. Tuto skutečnost však může změnit situace, kdy je na pozemcích zřízeno právo stavby. Právě tento fakt způsobí, že jsou pozemky zbaveny privilegia osvobození od daní a stávají se jejich předmětem. "Dnes je stavba součástí pozemku, a pokud je například na pozemku ve vlastnictví kraje stavba cizího vlastníka, a tudíž je k pozemku zřízeno právo stavby, pozemky přestávají být osvobozeny," potvrzuje Novotná.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se