Nemají žádného obchodního zástupce ani zahraniční zastoupení. Přesto pracují na milionových zakázkách po celém světě. Vyráběli třeba ceny pro cyklistickou Tour de France, Cenu Thálie nebo spolupracovali na vybavení celé jedné stanice dubajského metra. Řeč je o umělecké sklárně Ajeto ze severočeské Lindavy, která vsadila na exkluzivitu svých výrobků. V podstatě veškeré zakázky jsou vyráběny pro konkrétní zákazníky.

V mnoha případech jde o limitované série. Přístup firmy k podnikání, inovativnost a spolupráce s předními návrháři a designéry byly důvodem, proč zástupci firmy převzali na úterním galavečeru v pražském novorenesančním paláci Žofín prestižní ocenění Vodafone Firma roku 2014.

"Firma Ajeto oslovila mne i porotu svým velice zajímavým a inovativním přístupem, kdy transformovala sklářskou dílnu v místo, které je přístupné široké veřejnosti. Společnost dodává unikátní výrobky i náročné zahraniční klientele, a navazuje tak na slavnou českou sklářskou tradici," řekl Petr Ryska, viceprezident pro firemní zákazníky Vodafone Czech Republic.

Vítězové
Vodafone Firma roku 2014
 
1. Ajeto
(Liberecký kraj)
 
2. České houby
(Jihočeský kraj)
 
3. ELLA-CS
(Královéhradecký kraj)
 
GE money bank Živnostník roku 2014
 
1. Emilie Vallová
(Jihomoravský kraj)
 
2. Blanka Milfaitová
(Jihočeský kraj)
 
3. Josef Ťulpík
(Olomoucký kraj)

Letošním vítězem soutěže GE Money Bank Živnostník roku, k jehož výběru přispěla veřejnost, se stala provozovatelka rehabilitační ordinace Emilie Vallová z jihomoravského Tišnova.

Podbízení cenou mizí

Devátého ročníku podnikatelských soutěží pořádaných Hospodářskými novinami se zúčastnilo 3410 firem a 3190 živnostníků. Letos se ukázalo, že přibývá firem a živnostníků, kteří sázejí na vysoce kvalitní práci a odmítají se podbízet cenou.

"I když tady takoví podnikatelé byli vždy, nyní vidíme, že po jejich výrobcích a službách je stále větší poptávka. Přibývá zákazníků, kteří poptávají české výrobky od českých firem. Nejen v Česku," říká ředitel soutěží Petr Lutonský.

Letos bylo hlasování porotců nebývale těsné. "Zvítězila firma podnikající v tradičním českém oboru, ve kterém patří k těm nejlepším na světě. Takových firem stanulo před porotou sice víc, ale prezentace lindavské sklárny byla prostě nepřekonatelná," popisuje Lutonský.

Na druhé místo v soutěži Firma roku vybrala odborná porota společnost České houby ze Soběslavi, která se zabývá pěstováním, zpracováním a prodejem čerstvých hub. Její majitel Petr Zeman dostal kdysi od manželky knihu o pěstování hlívy ústřičné. Zeman si vypůjčil skromný obnos od rodičů a v opuštěném zemědělském stavení začal houbu pěstovat. I když dvakrát zkrachoval, vytrval a dnes patří mezi největší firmy svého druhu na českém trhu.

Firma navíc včera získala také ocenění Vodafone Odpovědná firma roku určené podnikům, které jsou šetrné k životnímu prostředí a vnímají odpovědnost za rozvoj svého regionu.

Zaujalo vozidlo pro postižené

Vítězná živnostnice Emilie Vallová provozuje v jihomoravském Tišnově 20 let soukromou rehabilitační ordinaci. K oboru, ve kterém začala podnikat v pětačtyřiceti letech, ji inspiroval postižený syn. Díky němu se začala více zajímat o rehabilitační Vojtovu metodu, kterou už řadu let úspěšně praktikuje.

"Chtěla jsem pomáhat dětem, které se narodily s nějakým problémem. Ve státní sféře ale nebylo možné vykonávat tuto nádhernou a náročnou práci naplno. Pronajala jsem si prostor, vyřídila smlouvy se zdravotními pojišťovnami a šest let fungovala úplně sama," vypráví Vallová.

GE Money Bank také letos podruhé vyhlásila vítěze partnerské kategorie Inovátor roku, kterým se stala strojírenská firma ZLKL z Loštic. Porotce zaujal fakt, že společnost vyvinula speciální vozidlo, které umožňuje svobodu a pohyb tělesně postižených, a to bez nutnosti složitého přesedání z vozíku do auta.

Smlouvy nepotřebujeme, říkají ocenění skláři z Ajeto

Smlouvy nepotřebujeme, říkají ocenění skláři z Ajeto