Daňové přiznání podává ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly 15 000 korun. Kolik zaplatí OSVČ za rok 2014 na dani z příjmu fyzických osob závisí na dosaženém hrubém zisku a na množství uplatněných daňových slev a daňových odpočtů. Co je dobré vědět o výpočtu daně z příjmu fyzických osob za rok 2014? 

1) Elektronické podání daňového přiznání

Všechny osoby, jež mají zřízenu datovou schránku, musí podat za rok 2014 přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky prostřednictvím datové zprávy. Při odevzdání papírového daňového přiznání finanční úřad udělí automatickou pokutu ve výši 2 000 korun.

Jestliže by docházelo k závažnému ztěžování správy daní, tak může být udělena pokuta až 50 000 korun. Datová zpráva musí být ve stanoveném formátu a struktuře, jež jsou spolu s postupem podrobně popsány na webových stránkách finanční správy.

2) Daň z příjmu se neplatí vždy

Pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění musí OSVČ, jejichž činnost je hlavní, vždy platit alespoň v minimální výši, a to i když má nízký zisk nebo je ve ztrátě. Pro platbu daně z příjmu fyzických osob není stanoveno žádné minimum. Všechny OSVČ mají nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun za rok 2014.

„OSVČ s hrubým ziskem do 165 600 korun za rok 2014 nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob nic. Daňové přiznání je však nutné podat i při nulové daňové povinnosti,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. Při využití dalších daňových slev (kupříkladu na manželku či školkovné) nebo daňových odpočtů (například úroků z úvěru na bydlení) může být nulová daňová povinnost i při vyšším hrubém zisku.

3) Základní sleva na poplatníka se nekrátí

Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku, poté například odešly do starobního důchodu nebo na rodičovskou dovolenou. Všechny OSVČ však mají nárok na uplatnění základní daňové slevy na poplatníka v plné výši 24 840 korun, ať už vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po celý rok, nebo třeba jen dva měsíce.

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

4) Slevu na manželku neuplatní všechny OSVČ

Měla-li manželka OSVČ během roku 2014 vlastní příjmy do 68 tisíc korun, potom může živnostník v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku ve výši 24 840 korun. Do limitu příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek, v praxi tedy nejčastěji uplatňují slevu na manželku ti živnostníci, jejichž žena je na rodičovské dovolené. Slevu na manželku však nemohou uplatnit OSVČ stanovující výdaje paušálem. 

"Při uzavření manželství během roku se uplatní daňová sleva v poměrné výši. Poprvé se uplatní za měsíc, kdy je podmínka manželství splněna k 1. dni daného měsíce. Při uzavření manželství kupříkladu v dubnu tak živnostník vedoucí daňovou evidenci uplatní slevu na manželku ve výši 16 560 korun, tedy za měsíce květen až prosinec," upozorňuje Ivanco.

5) Kdo uplatní daňové zvýhodnění na děti?

Daňové zvýhodnění na dítě činí za každý měsíc roku 2014 1 117 korun. Toto zvýhodnění ve svém daňovém přiznání opět nemůže uplatnit OSVČ stanovující výdaje paušálem. Rovněž jej může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Pokud může daňové zvýhodnění uplatnit manželka, tak se toto omezení rodinného rozpočtu nedotkne.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se