Podíl podnikatelů, kteří žádají své účetní o úpravu finančních výsledků svých firem, se od loňského března zvýšil. S žádostí o zkreslení těchto údajů v souvislosti se závěrkou za rok 2014 se setkala celá třetina oslovených účetních (33,5 %). Přitom ještě loni byla o manipulaci s výsledky požádána čtvrtina (26,5 %) účetních. Morálka účetního vykazování je tak nejhorší za uplynulé 4 roky. To je závěr pravidelného průzkumu realizovaného Komorou certifikovaných účetních (KCÚ). 

"Morálka účetního vykazování se každým rokem zhoršuje. Rostoucí trend zásahů do účetnictví zaznamenáváme již čtvrtým rokem po sobě. Důvody mohou být různé, ale je to i v jistém rozporu s po léta deklarovanou snahou politiků o lepší výběr daní," uvedl Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Proti závěru studie se vyhrazuje Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků (AMSP) ČR. V jejím prohlášení stojí, že v Česku je více než 1,2  milionu aktivních podnikatelských subjektů, přičemž výzkum, který prováděla KCÚ, čítal pouze 153 účetních, z toho třetina byla údajně požádána o zkreslení výsledků.

AMSP ČR vedle nedostatečného počtu oslovených účetní kritizuje i v dotazníku kladenou otázku: "Byli jste v souvislosti s přípravou účetní závěrky za rok 2014 požádáni klientem (vedením společnosti) o vylepšení vykazovaných výsledků?", kterou považuje za zavádějící. Vlastní vylepšení výsledků, je-li v souladu se zákonem, je totiž zcela běžná účetní operace. Takto položená otázka však vůbec nereflektuje zákonnost či nezákonnost postupu.

Zhoršuje se morálka účetního vykazování?

Na základě takto zrealizovaného průzkumu není možné podle předsedy asociace Karla Havlíčka tvrdit, že se zhoršila morálka účetního vykazování podnikatelů. Navíc stojí-li toto tvrzení na základě výroku deseti účetních, přesně o tolik více jich totiž v letošním roce odpovědělo na dotaz kladně.

Havlíček k věci dodává: "Uznávám, že někdy skutečně může firma požadovat nepřijatelnou optimalizaci. Chyba je ale obvykle na obou stranách. Kvalifikovaný účetní musí s podnikatelem v průběhu roku komunikovat,  měl by se snažit mu průběžně ukazovat výsledky hospodaření, vysvětlovat souvztažnosti a informovat o pravděpodobné daňové povinnosti. Pokud ale mechanicky v den podání pouze sdělí – takto to prostě vyšlo - není se co divit, že dojde ke snaze hledat rychlé řešení."

Účetnictví podnikatelé stále vnímají především z hlediska daňové povinnosti. Podle účetních z řad Komory si vůbec neuvědomují možné důsledky svého počínání. Valná většina požadovaných úprav se tak týkala ziskovosti firem, 14 % podnikatelů zase žádalo o změnu v údajích o zadluženosti účetní jednotky. 

Zkreslování účetních výsledků firem je rizikové nejen pro státní rozpočet, ale také pro jejich majitele, obchodní partnery či různé státní orgány, které s firmami přicházejí do kontaktu. Podle více než poloviny finančních profesionálů z řad Komory (55,6 %) si podnikatelé tato rizika neuvědomují. Naopak 21,1 % respondentů uvádí, že podnikatelé výsledky zkreslují zcela záměrně, s určitým cílem a jsou si tedy vědomi veškerých rizik, která jsou se zkreslováním účetních výsledků spojena.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se