Demografie výzkumu

Anketa, která proběhla v říjnu 2014, se zúčastnilo 58,6 % žen a 41,4 % mužů.

Odpovědi poskytlo 792 návštěvníků veletrhů, z nichž třetina teprve stojí na startu své kariéry, polovina pracuje u současného zaměstnavatele méně než 3 roky, 7 % je v současném zaměstnání 3-5 let a 8 % déle než 5 let.

Šéf despota, stejně jako špatné vztahy s kolegy jsou strašákem pro přibližně každého desátého účastníka ankety personální agentury ACjobs.cz a pracovního portálu Profesia.cz, kteří zjišťovali, jaký je důvod, zdroj a motivace k hledání nového zaměstnání. Nespokojenost se stávajícím ohodnocením není, jak by se mohlo zdát, nejčastější motivací ke změně zaměstnání. Za hlavní důvod změny ji označila přibližně čtvrtina respondentů. Pro méně než pětinu (17,2 %) dotázaných je pak rozhodující nabídka vyššího platu. Finance tak stále vystupují mezi rozhodujícími faktory pro změny zaměstnavatele.

Pro dvě pětiny dotazovaných je ale hlavním stimulem lepší kariérní nabídka (39,3 %) nebo lepší pracovní podmínky (38,1 %). Pro čtvrtinu respondentů by byl důvod k odchodu až výpověď ze strany zaměstnavatele. U lidí, kteří ale strávili u zaměstnavatele déle než 5 let, je výpověď na prvním místě v žebříčku důvodů k odchodu. Chuť postavit se na vlastní nohy a začít podnikat má přibližně každý desátý z oslovených lidí.

Proč byste opustili zaměstnání? %
Lepší kariérní nabídka 39,3
Pracovní podmínky 38,1
Nízká mzda 25,6
Výpověď ze strany zaměstnavatele 23,4
Lepší plat 17,2
Kvůli šéfovi 10,5
Práce blíže bydliště 10,0
Rozhodl jsem se podnikat 9,1
kvůli kolegům 7,4

                                                                                                                         Zdroj: ACjobs.cz a Profesia.cz

"V posledních letech jsme zaznamenávali prodlužující se doby, které zaměstnanci strávili u jednoho zaměstnavatele, zároveň se meziročně snížil počet předcházejících zaměstnání uvedených v 35 750 životopisech o 14 procent. Jednoduše řečeno, kdo měl práci, neopouštěl ji, což potvrzuje i výzkum," řekla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Jen čtvrtina lidí hledajících práci spoléhá na úřad práce

Hledání nové práce, především při nedobrovolném odchodu z firmy, může trvat pár týdnů, častěji však několik měsíců. Je proto důležité si trh práce průběžně monitorovat během celé kariéry, k tomu nejlépe poslouží pracovní portály, kde společnosti inzerují svá volná pracovní místa. Práci prostřednictvím pracovního portálu hledá sedm z deseti Čechů.

Šedesát procent respondentů přitom hledá práci a informace i na kariérních stránkách společností. Polovina se obrací na personální agentury. "V poslední době zaznamenáváme nárůst kvalifikovaných uchazečů, kterým můžeme nabídnout ucelený a aktuální přehled volných pracovních pozic, ať už z hlediska oborové segmentace, tak i z regionálního zacílení," řekla Marcela Vyskoková z ACjobs.cz.

Dvě pětiny lidí hledají práci přes své známé, více než čtvrtina (26 %) spoléhá na úřad práce. Pětina oslovených by využila sociální sítě. Profesní a obchodní kontakty, které získali prostřednictvím sítě LinkedIn, na prvním místě využívají lidé s delší než pětiletou praxí.

Lokalita stále hraje prim

Rozhodujícím kritériem při volbě nového zaměstnání je stále nabízená mzda. Za hlavní faktor rozhodnutí ji označily dvě pětiny respondentů. Stejné procento respondentů (43 %) pak akcentuje místo výkonu práce. Třetinu lidí motivuje k oslovení potenciálního zaměstnavatele doporučení známého nebo reference. Stejně tak pro třetinu účastníků ankety (a především pro mladé lidi) hraje roli i renomé společnosti a známost značky.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se